Prírodné hnojenie trávnika - výživa, stimulácia a údržba trávnikov | Agrobiosfer.sk

Články

V tejto sekcii si môžete prečítať zaujímavé informácie a články súvisiace s výživou a stimuláciou rastlín z morských rias a prírodných zdrojov.

Kategórie

Pšenica a jačmeň
Repka
Kukurica a slnečnica
Cukrová repa
Sója a strukoviny
Vinič
Drobné ovocie a sady
Golf a trávniky
Dni poľa, eventy a semináre
Zelenina
Zemiaky
Mak

Archív

Súvisiace články

Listove hnojiva z morskych rias Alga 600 golfove ihriska obr2_180x130.jpg

Prírodné hnojenie trávnika - výživa, stimulácia a údržba trávnikov

Streda 6.11.2013 Poslať emailom

Príchodom jari začínáme s kontrolou trávnatých plôch. Hnojenie trávnika je súčasťou toho. Hnojenie trávnika prírodnými hnojivami od Agrobiosfer dodá vašej pôde potrebnú výživu a stimuláciu.

Ako zregenerovať trávnik po zime?

Každý z nás chce, aby jeho trávnatá plocha bola čím skorej krásne zelená, v dobrej kondícii a zapojená. Preto treba na jar vykonať nasledovné opatrenia:

 • Vyhrabať odumreté časti trávnika
 • Trávnik prevzdušniť a prerezať
 • Miesta vyschnuté alebo napadnuté úplne vyhrabať a podsiať
 • Hnojenie trávnika – nielen dusíkom ale použiť hnojivo s vyváženým pomerom živín
 • V čase asimilácie listovej plochy používať počas vegetácie listové hnojivá
 • Pravidelne zavlažovať

Výživa a stimulácia, hnojenie trávnika na báze morských rias

Hnojenie trávnika - Základom výživy trávnika je vyrovnaná výživa granulovanými hnojivami. Netreba však zabúdať aj na listové hnojivá. Spoločnosť Agrobiosfer ponúka svojim zákazníkom prírodné listové hnojivá na báze morských rias so stimulačným a protistresovým účinkom, ktoré sú bohaté na prírodné živiny, minerály, vitamíny a bioaktívne látky, ktoré zabezpečujú stimuláciu koreňov a jemného koreňového vlásnenia, green efekt, zahustenie trávnikov a výrazne zvyšujú odolnosť trávnika proti chorobám a stresovým faktorom ako je sucho, chlad, mráz a iné. Ich význam spočíva v aktivácii prírodných systémov, znižovania dávok používaných chemických prípravkov a zvyšovania celkovej efektívnosti vstupov. Prírodné listové hnojivá na báze morských rias od svetového výrobcu LEILI sú používané na významných golfových ihriskách a futbalových štadiónoch (napr. v Premier league) vo viac než 100 krajinách sveta.

Metodika ošetrenia trávnika, hnojenie trávnika počas vegetácie

Prvým možným vstupom do trávnika, po vykonaní jeho údržby, je hnojenie trávnika - listová aplikácia prípravku na báze morských rias RootMost v dávke 1 l/ha. Tento prípravok so silným prírodných auxínovým účinkom stimuluje rast koreňov a jemného koreňového vlásnenia, podporuje zahustenie trávnika a v prípade podsiatych častí trávnika, podporuje ich rýchlejší rast a zakorenenie.  Ďalšia aplikácia je možná o 2 – 3 týždne.

Hnojenie trávnika  Hnojenie trávnika

Následne začíname s používaním prípravku na báze morských rias so stimulačným a protistresovým účinkom Alga 600 v dávke 0,5 – 0,8 kg/ha. Alga 600 je čisto prírodný produkt s obsahom makro a mikro živín, vitamínov, aminokyselín a bioaktívnych látok. Hlavné výhody použitia sú:

 • Stimuluje rast koreňov a jemného koreňového vlásnenia
 • Green efekt
 • Silná protistresová ochrana (sucho, chlad, zamokrenie, zasolenie)
 • Zlepšuje kvalitu a vitalitu trávnika, jeho hustotu
 • Zvyšuje schopnosť regenerácie po poškodení a kosení

Aplikáciu prípravku Alga 600 môžeme opakovať počas celej vegetácie s odstupom 3 – 4 týždne na trávnikoch, na golfových ihriskách je odstup 2 – 3 týždne, na greenoch je možnosť aplikácie aj každý týždeň.

Hnojenie trávnika Hnojenie trávnika

Hnojenie trávnika - prírodná prevencia proti chorobám

Každoročne sa stretávame s rôznymi chorobami trávnikov alebo zelene. Nie vždy však vieme zasiahnuť v správny čas a chemickou cestou riešiť už rozširujúcu sa chorobu. Prevencia proti chorobám je vždy účinnejšia ako ich liečba. Nové možnosti prevencie proti hubovým, vírusovým a bakteriálnym chorobám ponúka prípravok s účinnou látkou chitosan oligosacharid  -  SoftGuard. Ďalšou výhodu použitia je synergický efekt s prípravkami na báze morských rias (Alga 600, RootMost) a taktiež zvyšuje využiteľnosť prípravkov v tankmixe. Hnojenie trávnika podporuje regeneráciu trávnika, rýchle hojenie rán a zabraňuje množenie háďatiek v pôde.

Prípravky Alga 600SoftGuard sú prírodné a zároveň aj registrované do ekologického poľnohospodárstva. Naša spoločnosť ponúka široké portfólio prípravkov so zameraním na poľnohospodárstvo, zeleninárstvo, ovocinárstvo, kvetinárstvo, vinohradníctvo a trávnikárstvo a ich účinnosť je overená vo viac ako 100 krajinách sveta.

Pre viac info kontaktujte našich obchodných zástupcov.

Ing. Pavol Krempa, PhD.

Obchodný manažer

Agrobiosfer, s.r.o.

Súvisiace produkty