BIO hnojivo na jahody a spôsob pestovania | Agrobiosfer.sk

Články

V tejto sekcii si môžete prečítať zaujímavé informácie a články súvisiace s výživou a stimuláciou rastlín z morských rias a prírodných zdrojov.

Kategórie

Pšenica a jačmeň
Repka
Kukurica a slnečnica
Cukrová repa
Sója a strukoviny
Vinič
Drobné ovocie a sady
Golf a trávniky
Dni poľa, eventy a semináre
Zelenina
Zemiaky
Mak

Archív

Súvisiace články

hnojivo na jahody 4_180x130.jpg

BIO hnojivo na jahody a spôsob pestovania

Štvrtok 18.7.2013 Poslať emailom

Vypestujte si aj vy zdravé a chutné jahody. Prírodné hnojivo na jahody na báze morských rias Alga 600 vám v tom pomôže. Agrobiosfer ponúka komplexné riešenie pre pestovateľov jahôd - BIO hnojivo na jahody a BIO ochrana jahôd voči chorobám.

Jahody sa pestujú takmer na celom území Slovenska až do nadmorskej výšky 500 – 600 m, či už na malých výmerách alebo v záhradkách. Ak chceme dosahovať vysoké a kvalitné úrody, treba venovať veľkú pozornosť úrodotvorným parametrom. Medzi najdôležitejšie patria: kvalitná príprava pôdy, kvalitný výsadbový materiál a kvalitné hnojivo na jahody po výsadbe.

Softguard ochrana rastlin.jpg hnojivo na jahody 2.jpg

Hnojivo na jahody a výživa

Celkový príjem živín počas vegetácie je nerovnomerný a všeobecne sú citlivé na deficit makro aj mikro živín. Na úrodu 15 kg jahôd z plochy 10 m2 v priemere treba dodať  65 g N, 12 g P, 72 g K, 36 g Ca a 10 g Mg. Hnojivo na jahody s obsahom P a K je najlepšie zapracovať do pôdy už pred založením porastu, v prípade že tak urobené nebolo, je možná ich aplikácia začiatkom jesene. V tomto prípade je účinnosť týchto hnojív nižšia, nakoľko ostávajú vo vrchnej časti pôdy a ku koreňom sa dostávajú neskoro a preto je vhodné deficit P a K riešiť listovou výživou. Čo sa týka aplikácie dusíkatých hnojív, je potrebné dávku rozdeliť na dve alebo tri časti. Veľmi dôležitá je jarná aplikácia dusíka, ktorá priaznivo pôsobí na rýchlosť a rovnomernosť jarného rastu, druhá dávka sa aplikuje v čase kvitnutia  a hlavná časť dusíka by mala byť aplikovaná po zbere úrody.

Alga hnojivo na jahody.jpg hnojivo Alga 600.jpg

Kvalitné priesady = vyššia úroda

Medzi hlavné úrodotvorné prvky patrí aj kvalitný výsadbový materiál. Každá sadenica by mala mať vyvinutý mohutný koreňový systém pred vysádzaním. Preto odporúčame prírodný zakoreňovač - prípravok na báze morských rias so silným zakoreňujúcim účinkom RootMost. Prípravok zriedime s vodou v dávke 1:200 a sadenice namočíme do roztoku a vytiahneme (alternatívou k zakoreňovaču RootMost vie byť Alga 600 v pomere 1:500). Táto aplikácia pomôže zvýšiť percento dobre prijatých sadeníc a podporí ich lepšie zakorenenie. Do tohto roztoku ešte odporúčame primiešať prípravok SoftGuard v pomere 1:200, ktorý znásobí účinok zakoreňovača RootMost a naviac pôsobí preventívne proti hubovým, vírusovým a bakteriálnym chorobám.

Listové BIO hnojivo na jahody

hnojivo na jahody  Alga 600.jpg

Po prvej jarnej dávke dusíka je vhodné aplikovať postrekom na list BIO hnojivo na jahody so stimulačným a protistresovým účinkom na báze morských rias Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha (5 g hnojiva na jahody Alga 600 rozmiešať v 10 l vody na plochu 100 m2) za účelom zväčšenia objemu koreňovej sústavy – lepší príjem vody a živín, podpory rastu listov, zvýšenie obsahu chlorofylu a celkového zosilnenia jedincov. 

BIO hnojivo na jahody na báze morských rias Alga 600 je potrebné druhý krát aplikovať postrekom na list v tej istej dávke pred kvitnutím, čím podporíme násadu kvetom a dĺžku kvitnutia. Pridaním prípravku CaBoron v dávke 0,7 l/ha dosiahneme vyššiu obranyschopnosť a zhrubnutie bunkovej steny jahôd.

Hnojivo na jahody Alga 600 posledný krát aplikujeme postrekom na list v rovnakej dávke počas vegetácie 2 – 3 týždne po kvitnutí už na mladé plody. Tiež doporučujeme pridať do tejto aplikácie prípravok CaBoron s obsahom vápnika, bóru a draslíka v 100% prijateľnej forme. Táto aplikácia má veľký význam pre jahody z hľadiska výšky úrody a zvyšovania obsahu cukrov a aromatických látok v plodoch.

  Alga 600 hnojivo na jahody 3.jpg Alga600 hnojivo na jahody.jpg

Softguard - prírodná ochrana jahôd a prevencia proti chorobám

Ak aplikujete prírodné hnojivo na jahody Alga 600, odporúčame pridávať do postrekovača aj prípravok SoftGuard v dávke 1,3 – 1,7 l/ha (13 - 17 ml na 10 l vody). SoftGuard je extrakt z krabích a krevetových ulít s obsahom účinnej látky chitosan oligosacharid, ktorý pôsobí preventívne proti hubovým, vírusovým a bakteriálnym chorobám, vytvára synergický efekt s BIO hnojivom na báze morských rias a taktiež stimuluje rast koreňov a pôsobí zároveň aj ako hnojivo.

Pre BIO pestovateľov

Prípravky ako BIO hnojivo na jahody Alga 600 a BIO ochrana rastlín SoftGuard sú vyrábané z čisto prírodných a obnoviteľných zdrojov pochádzajúcich z oceána. Sú šetrné k životnému prostrediu a taktiež certifikované aj pre ekologické poľnohospodárstvo a BIO pestovateľov.

BIO hnojivo jahody.jpg hnojiva na jahody.jpg

Dole nájdete zjednodušené odporúčanie aplikácie BIO hnojiva na jahody, BIO ochrany jahôd voči chorobám a doplnkovej výživy:

 

Jarná regenerácia

Pred kvetom

2 -3 týždne po kvete

Alga 600

0,5 kg/ha (5 g na 10 l vody)

0,5 kg/ha (5 g na 10 l vody)

0,5 kg/ha (5 g na 10 l vody)

SoftGuard

1,3 – 1,7 l/ha (13-17 ml na 10 l vody)

1,3 – 1,7 l/ha (13-17 ml na 10 l vody)

1,3 – 1,7 l/ha (13-17 ml na 10 l vody)

CaBoron

 

0,7 l/ha (7 ml na 10 l vody)

0,7 l/ha (7 ml na 10 l vody)

Ing. Pavol Krempa, PhD.

Obchodný manažér

Agrobiosfer, s.r.o.

Jahody ošetrené prírodným hnojivom na jahody na báze morských rias Alga 600

Alga 600 bio hnojivo na jahody 2.jpg hnojivo na jahody.jpg

Jahody vypestované s Alga 600 (BIO hnojivo na jahody) a SoftGuard (BIO ochrana na jahody)

Hnojivo na jahody Alga.jpg BIO hnojivo na jahody.jpg

hnojivo jahody Alga 600.jpg BIO ochrana na jahody.jpg

prirodne hnojiva na jahody.jpg Prirodne hnojivo na jahody.jpg

BIO ochrana jahod.jpg ako pestovat BIO jahody.jpg

 

 

Súvisiace produkty